Kotimainen pilvi on turvallinen vaihtoehto
O365, Amazon, Azure ja muut vastaavat ulkomaiset palvelut suurelle osalle suomalaista tuttuja palveluita. Ulkomaisissa pilvipalveluissa houkuttaa käytön helppous, näennäisesti edullinen hinta ja hyvänä pidetty palvelutaso.
Suuret pilvipalvelut ovat kuitenkin kaukana täydellisestä ratkaisusta. Hinta nousee nopeasti käyttäjämäärien kasvaessa. Pilvipalvelimen kaista voi olla edullista pilveen päin, mutta kallista siirrettäessä tietoa pois palvelusta ja kaikki lisäominaisuudet nostavat palvelun kuukausimaksua. Ikävä rikkoa myös illuusio täydellisestä palvelusta, mutta isoillakin tarjoajilla esiintyy palvelukatkoksia.
Vaihtoehtona kotimaiset pilvipalvelut
Suomi on poliittisesti vakaa maa, jossa on turvallista tehdä liiketoimintaa. Maanjäristykset eivät ravistele maaperäämme, jonka vuoksi laitteiden sijoittaminen Suomeen on turvallista. Talvinen pakkasilmamme tekee salien jäähdytyksestä ekologisempaa kuin lämpimissä maissa.
Kun tietosi säilytetään Sollertiksen pilvipalvelussa, tiedät että sinun lisäksi pääsy tietoihin on vain turvallisuusselvitetyllä henkilöstöllämme. Henkilöstömme hyödyntää pääsyä vain ylläpitotarkoituksessa. Voitko olla varma kuka tietojasi lukee ulkomaisessa pilvipalvelussa?
Kuopion konesalimme on rakennettu vanhoihin pankkiholveihin, joka tekee niiden fyysisestä turvallisuudesta ainutlaatuisen. Konesaleihimme ei pääse ilman asiallista kulkulupaa.
Hinnoittelumme perustuu kiinteisiin kuukausimaksuihin, jotta sinulle ei tule ylläyksiä eikä odottamattomia lisälaskuja.
Ei pätkiviä yhteyksiä eikä hitaita levyjä
Konesalimme ovat keskeisillä paikoilla Suomessa Kuopiossa ja Helsingissä. Nopeat kahdennetut kymmenen gigabitin runkoverkkoyhteydet saleihimme takaavat että palvelusi ovat aina nopeasti saavutettavissa. Runkoverkon rikkoutuessa esimerkiksi kauhakuormurin tai laiterikon seurauksena yhteytemme hyppää vaihtoehtoiseen reittiin alle kolmessa sekunnissa. Tietääkseni olemme ainoa palveluntarjoaja Suomessa, joka pystyy tarjoamaan näin nopean ja turvatun kapasiteetin.
Suurinosa palveluistamme tuotetaan SSD-levyiltä. Tämä tarkoittaa sitä, että palvelut toimivat ja avautuvat todella nopeasti. Suuretkin ylläpidossamme olevat verkkosivustot aukeavat todella nopeasti, sähköposti avautuu heti ja tiedostojaot toimivat niin kuin ne olisivat omalla koneellasi.
Haluamme tarjota asiakkaillemme vain parasta. Haluatko sinä turvata liiketoimintasi kanssamme?
Virhe: Yhteydenottolomaketta ei löytynyt.

Joanna Hoffren
Sollertiksen toimitusjohtaja ja diginainen. Rakastaa hakukoneoptimointia melkein yhtä paljon kuin yli 200 huonekasvin kokoelmaansa. Bloggaa omassa blogissaan älykodin ratkaisuista.
Lue Joannan viimeisimmät tekstit.